Programme OUTLINE

Wednesday 21 November

Time
10.00am-12.00pm AFRM Education workshop
Brain injury workshop
Richard Seemann
 
Pain management workshop
John McVicar, Nik Bogduk 
 
Spinal cord injuries: Medical update
Raj Singhal
 
12.30-2.30pm   Concussion management workshop
David Cifu

Ultrasound guided injections: Diagnostic / therapeutic: Upper limbs
Amit Bhargava
 
Neurourology, neurogenic bladder workshop
Ted Arnold, Sharon English

3.00-5.00pm   Neuropsychology functions post TBI workshop
Debbie Snell
 
  Psychological adjustment
Tom Marshall

5.30-7.00pm Welcome function amongst the exhibition

Thursday 22 November 

Time Brain injury focus
8.30am Opening ceremony
9.00am Welcome address
Shaun Xiong, Lee Laycock
  Chairs: Shaun Xiong, Lee Laycock 
9.30am Traumatic brain injury and rehabilitation
David Cifu
10.30am Morning tea
  Chair: Richard Seemann
11.00am Traumatic brain injury and rehabilitation
John Olver
11.30am Medical rehabilitation for brain injury
Henry Lew
12.00pm To be advised
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
1.30pm Free paper  Free paper  Free paper  Free paper
2.00pm Free paper
 Free paper
 Free paper
 Free paper
  Chairs: Alex Ganoar, Leonard Li
2.30pm Academic stroke
Cathy Stinear
3.00pm Acute stroke management update
Alan Barber
3.30pm Afternoon tea
  Chair: Raj Singhal
4.00pm Australian and New Zealand AROC update
Frances Simmonds
4.30pm Free paper Free paper Free paper Free paper
5.00pm Free paper Free paper Free paper Free paper

Friday 23 November

Time Rehabilitation technology and musculoskeletal focus
  Chair: Dr Geoffrey Spelewinde
8.30am Rehab technology
Eiichi Saitoh 
9.30am Increasing the effectiveness of rehabilitation in individuals with chronic musculoskeletal pain
Rob Smeets
10.00am Morning tea
10.30am To be advised
John MacVicar
11.00am Musculoskeletal medicine, treatment and rehabilitation for pain disorder
John Alchin
11.30am Musculoskeletal pain management
Carl Chen
12.00pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
1.00-2.30pm Concurrent focussed topics
2.30pm Rehab technology
Steven Faux
3.00pm Rehab technology
Jianan Li
3.30pm Afternoon tea
4.00pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
4.30pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
5.00-6.00pm RMSANZ AGM
7.00pm Conference dinner, SkyCity

Saturday 24 November


 Time  Spinal cord and older persons health
  Chair: Ian Cameron
8.30am History of spinal cord injuries and rehabilitation
Grahame Inglis
9.00am The history and future of interventional treatments for spinal disorders
Nik Bogduk
10.00am Morning tea
10.30am Digenerative spinal conditions
Peter Robinson
11.00am Paediatric regabilitation
Heak-Yung Kim
11.30am Cancer rehabilitation
Fary Khan
12.00pm Older persons health/rehabilitation area 
To be advised
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
1.30pm Evidence based rehabilitation
Fary Khan
Neuro-rehabilitation
Julie Bernard
Mindfulness and stroke
Richard Siegert
Catheter associated urinary tract infections
To be advised
2.00pm Evidence based rehabilitation
John Thwaits
To be advised
Maggie-Lee Huckabee
   
2.30-3.00pm Closing, awards and hand over ceremony

Contact

Terri Lowsley
Event Manager

T +64 3 379 0390 | M +64 27 2468 616 | E terri@conference.co.nz

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds